Književni susret u našoj školskoj knjižnici srijeda, 5. 12. 2018. u 13.15

Autor: Administrator , 4. 12. 2018.

U suradnji  prof. hrvatskog  jezika  Ane Kukrike s Booksom, u okviru 14. Booksine Revije malih književnosti, u našoj školi  30. i 31. 10. 2018. organizirana je dvodnevna radionica Kritičkog čitanja.

U radionici je sudjelovalo 20-ak učenika od  1. do 4. razreda. Radionicu je vodio glavni urednik portala booksa.hr  Luka Ostojić. Učenici su radili na tekstovima suvremenih arapskih književnika. Književnici, na čijim su tekstovima učenici radili, pjesnikinja Samir Negrouch iz Alžira, novinar i prozaist Bachir Mefti iz Alžira i Chokri Mabkhout iz Tunisa, dobitnik najprestižnije međunarodne nagrade za arapsku književnost  Araba Booker, posjetit će nas  5. 12. 2018. u 13. 15 u školskoj knjižnici te predstaviti svoja djela.

Pozivamo vas na Booksin festival  Revija malih književnosti  koji  će se održati  5. 12. 2018. u 19 sati u Lazaretima - kreativnoj četvrti  Dubrovnika.

O festivalu

Revija malih književnosti svake godine predstavlja suvremene književnike iz zemalja čije književnosti su nepravedno zanemarene u hrvatskom književnom kontekstu. Ovogodišnja Revija pod nazvom Pobunjena želja predstavlja književnice i književnike iz Alžira, Maroka, Libije i Tunisa, a održava se u Rijeci, Zagrebu i Dubrovniku. U sklopu Revije objavljena je Antologija suvremene književnosti Magreba Ovo tijelo nije kuća u kojoj se nalaze tekstovi  12 suvremenih književnika koje je odabrala Zeina G. Halabi te koji su premijerno prevedeni na hrvatski.

O gostima

Chokri Mabkhout (1962.) tuniski je lingvist i pisac. Objavio je dva romana Talijan (2014.), za koji je dobio najprestižniju međunarodnu nagradu za arapsku književnost Arab Booker, i Baganda (2016.) te zbirku priča Gospođa predsjednik (2015.). Mabkhoutova djela nagrađena su tuniskom nagradom Comar d'Or za najbolji roman 2015., međunarodnom nagradom King Faisal te nagradom za dječju književnost. Doktorirao je arapski jezik i književnost te je od 1987. predavao na Sveučilištu u Manoubi na kojem je od 2004. do 2011. bio dekan Fakulteta književnosti, umjetnosti i humanistike, a zatim i rektor Sveučilišta u Manoubi od 2011. do 2017. Osnivač je časopisa Akademia posvećenog akademskim temama, te kulturnog časopisa Al Fikr al Jadid ("Nova misao"). Osim brojnih akademskih članaka, objavio je knjige o autobiografiji i klasičnoj arapskoj poeziji da bi zatim usredotočio svoje istraživanje na pragmatičnu lingvistiku, osobito teoriju govornih činova.

Bachir Mefti (1969.) alžirski je književnik i novinar koji je objavio nekoliko romana i zbirki kratkih priča među kojima su Arhipelag muha (2000.), Svjedok tame (2002.), Parfemi fatamorgane (2004.), Stabla uskrsnuća (2006.) i Mapa noćne strasti (2008.) Njegov roman Toy of Fire (Igračka vatre, 2010.) bio je u užem izboru za najprestižniju međunarodnu nagradu za arapsku književnost Arab Booker 2012. Nakon toga, objavio je još tri romana, a tekstovi su mu objavljeni u raznim zbornicima. Mefti radi kao novinar i producent je kulturnog programa na alžirskoj nacionalnoj televiziji.

Samira Negrouche (1980.) je alžirska pjesnikinja koja piše na francuskom i književna prevoditeljica. Iako je završila medicinu, Negrouche se odlučila za književni rad i postala jedan od najvažnijih pjesničkih glasova u Alžiru. Njena poezija prevedena je na preko dvadeset jezika. Objavila je šest zbirki poezije među kojima su A l’ombre de Grenade (2003.), Jazz maslina (2010.) i Šest stabala sreće oko moje kade (2017.). U 2019. godini izlazi joj zbirka Quai 2I1, partition à trois axes. Negrouche često surađuje s vizualnim umjetnicima i glazbenicima poput Marianne Piketty i Brune Helstroffera s kojima je realizirala posljednju zbirku te slikara Alija Silema s kojim je 2016. realizirala instalaciju Bâton/Totem. Objavila je nekoliko knjiga umjetnika (artist's book), prevodi s arapskog i engleskog na francuski te održava predavanja i masterclassove.

Organizator Revije malih književnosti je Udruga za promicanje kultura Kulturtreger/Booksa, a organizatori Human Rights Film Festivala su Multimedijalni institut i Udruženje za razvoj kulture "URK”.

Program su financijski podržali EU program Kreativna Europa, Ministarstvo kulture, Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske, Grad Zagreb i Grad Dubrovnik.

Partneri Revije su:  Rijeka EPK 2020, Art-kino Croatia, Lazareti - kreativna četvrt Dubrovnika, Ambasada Kraljevine Maroko, Isusovačka služba za izbjeglice, Francuski institut, Ured EU Parlamenta u Hrvatskoj, Turistička i ugostiteljska škola Dubrovnik, Klasična gimnazija Zagreb i Srednja ekonomska škola Rijeka.

Revija je dio projekta Vektori kolektivne imaginacije.

Ukoliko u popisu udžbenika nisu navedeni udžbenici za pojedine predmete, predmetni nastavnici istih, će na prvom nastavnom satu dati potrebne informacije.

Dopuna:
PREHRANA I POZNAVANJE ROBE, udžbenik za 1. i 2. razredu THK, 1. razred HTT, konobare i kuhare  sve tri godine.

Šifra: 020854
Autor: TANAY,HAME